مراسم افتتاحيه مركز مهارت هاى تجهيزات پزشكى و كارگاه آموزشى دو روزه تازه هاى تصويربردارى تشخيصى

  • چ, ۱۳۹۷/۱۲/۰۸ - ۱۲:۵۴

همزمان با ولادت با سعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها، معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه با همكارى شركت تجهيزات پزشكى «پيشرفته»، جلسه افتتاحيه مركز مهارت هاى تجهيزات پزشكىMedical Equipment Skill Lab)) را به همراه برگزارى كارگاه آموزشى دو روزه تازه هاى تصويربردارى تشخيصى، امروز چهارشنبه هشتم اسفندماه در تالار رازی مرکز همایش های علمی دانشگاه برگزار می نماید.

در مراسم افتتاحیه، دکتر ربانی رییس مرکز مهارت های تجهیزات پزشکی به عنوان سخنران اول این مراسم پس از تبریک ولادت حضرت زهرا(س)، طی سخنانی یکی از راه های کمک به افزایش مهارتهای عملی دانشجویان و دانش آموختگان مهندسی پزشکی و رشته های مرتبط را راه اندازی مرکز مهارتهای تجهیزات پزشکی عنوان کرد و گفت: این مرکز بر پایه محورهای آموزش و فناوری فعالیت می نماید.

وی در ارتباط با محور آموزش تشریح نمود: طی دیدارها و مذاکرات صورت گرفته با اعضای هیات مدیره انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی، در بهمن ماه سال جاری، تفاهم نامه ای بین معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه و انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی شعبه اصفهان منعقد گردید که به موجب این تفاهم نامه برنامه ریزی و برگزاری دوره های آموزشی مرکز مهارت ها در سال ۹۸ توسط نمایندگی انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی کشور در استان اصفهان صورت می گیرد.

دکتر ربانی در حوزه فناوری دو بخش کندو و چالش را مطرح نمود و گفت: آنچه که در دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد سیستم ادغام می باشدو بدین معنا است که بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختیار هم هستند و با هم فعالیت می کنند، در بیمارستان ها مهندسین تجهیزات پزشکی پس از سال ها فعالیت و کسب تجربه ممکن است پیشنهاداتی در بهتر شدن خدمات تجهیزات پزشکی داشته باشند، ولی تاکنون فرصتی برای آنها فراهم نشده که بتوانند در خصوص آن صحبت نمایند و آن را عملی کنند که خوشبختانه در این مرکز این امکان فراهم می آید. همچنین با برگزاری یک سری چالش ها و برنامه هایی مانند برنامه کندو افراد ترغیب می شوند تا گامهای بعد از آموزش را بردارند و در ارتباط با فناوری نیز موفق عمل نمایند.

در ادامه خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه در سخنان خود ضمن تشکر از زحمات و پیگیریهای خانم دکتر حق جو در افتتاح مرکز مهارت هاى تجهيزات پزشكى و همچنین با ابراز خوشحالی از ایجاد این مرکز گفت: بسیار خرسندم که قطعه دیگری از پازل حرکت دانشگاه به سمت پاسخگویی به نیازهای جامعه به سوی بهره وری بیشتر و همگرایی با رشته هایی که حضور و کمکشان برای تکمیل خدمات سلامت لازم است فراهم شده است.

وی به وجود سختی ها و ناملایمات در مسیر اشاره کرد و گفت: با توجه به این که چنین رویکردی در دانشگاه دیگری وجود نداشته و این کار جدید، تحول و مسیر جدیدی را نیز می طلبد و مسیر از قبل تعریف شده و آشنایی ندارد، مسلما مشکلاتی در پیش رو دارد که بایستی بدون ترس در آن گام نمود و انشاءا... موفق شد.

دکتر چنگیز یکی از ویژگی های منحصر به فرد این مرکز را فعالیت آن بدون داشتن ساختمان و دفتر و امکانات فیزیکی عنوان کرد و گفت: این به معنای شروع یک تفکر جدید با ایجاد ساز و کارها و استفاده از امکانات موجود است، همچنین به معنی بهره وری به صورت مجازی و عملکردی بدون در نظر گرفتن ساختمان و چارت تشکیلاتی می باشد.

وی ادامه داد: دانشگاه با ایجاد این مرکز، این عرصه ۱۰۸ هزار کیلومتر مربعی استان و ۳۷ بیمارستان وابسته به دانشگاه و ۱۰ دانشکده موجود را به شکل تایید شده برای مهندسین فعلی و آتی تجهیزات پزشکی باز می کند تا هم مهارت های بیشتری یاد بگیرند و هم منجر به استفاده بهینه ار تجهیزات پزشکی گردد.

رییس دانشگاه در خصوص مبحث فناوری نیز گفت: انشاء... این هم افزایی را در بحث فناوری فراهم کنیم و به این سمت برویم تا کارهای فناورانه و نوآورانه در تجهیزات پزشکی با کمک این دیدگاه فراهم گردد.

وی در پایان سخنان خود ضمن ابراز امیدواری از اینکه بتوان در آینده از دل مرکز مهارت های تجهیزات پزشکی، چند شرکت دانش بنیان و چند محصول جدید متولد نمود تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تمام توان پشتیبان این مرکز می باشد تا به یک مرکز نمونه تبدیل گردد.

 دکتر کلیدری معاون درمان دانشگاه نیز سخنران بعدی این مراسم بود که در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه همیشه به عنوان یک پزشک و مصرف کننده لوازم و تجهیزات پزشکی، این حس وابستگی و گاها درماندگی را در ارتباط با تجهیزات پزشکی احساس می کردم گفت: با وجود اینکه امکانات تجهیزات پزشکی در اختیار پزشکان و بیمارستان ها وجود دارد ولی کاملا این وابستگی به شرکت هایی که مهمترین متغیر معامله کردن با آنها سود و زیان می باشد احساس می گردد.

وی ادامه داد: در بعضی شرایط تجهیزی که نیاز به یک بازسازی و تعمیر و به روز شدن دارد به علت شرایط خاص بین المللی و همچنین بین بیمارستان ها و شرکت ها وجود دارد گاها در حداکثر زمان خود فراهم می گردد و به عبارتی یک وابستگی و تبعیت یک طرفه را ایجاد می کند.

دکتر کلیدری همچنین به حجم زیادی از وسایل و تجهیزات مستعمل اشاره کرد که از آن به عنوان زباله تلقی می کنند و در مراکز مختلف انبار شده و به بهای بسیار ناچیز فروخته می شود.

معاون درمان همچنین گفت: طی جلسات مختلف در یک سال گذشته با شرکت های دانش بنیان مطرح گردید که بسیاری از تجهیزات مورد استفاده، نیاز به پیچیدگی های خاص و تکنولوژی های پیشرفته برای تولید ندارد ولی کماکان به کشور ما وارد می شوند، لذا با توجه به نگرانی شرکت ها در خصوص فرایند بوروکراسی پیچیده تولید تجهیزات و نیز نگرانی از استفاده این تجهیزات، تلاش گردید هم در عرصه تولید محصولات و هم در عرصه استفاده، حداکثر حمایت را داشته باشیم.

وی ساختار جدید در حوزه معاونت تحقیقات و فناوری را اینگونه تشریح نمود: ساختار جدیدی که در معاونت تحقیقات و فناوری شکل گرفته در حقیقت در حال مدیریت کردن فرایندها است، اما متریال و ابزارهای زیادی در دسترس دارد مانند تجهیزات مستعمل بیمارستان ها که می توانند برای عزیزان واحد تجهیزات پزشکی، هم برای ارزیابی مجدد و هم برای به روز نمودن اطلاعات، افزایش توانمندی و افزایش اعتماد به نفس آنها مورد استفاده قرار گیرد و ضمن اینکه می توان از بسیاری از این تجهیزات برای مهندسی معکوس و ساخت تجهیزات استفاده نمود.

معاون درمان افزود: طی مذاکرات فراوان باشرکت های دانش بنیان این بستر را برای آنها فراهم نموده ایم تا مکرر از تجهیزات پزشکی، حتی در حال استفاده، استفاده نموده تا با ارزیابی و نقد آنها در خصوص ساخت تجهیزات تلاش کنند و نواقص و مشکلات خود را در این مسیر حل نمایند.

وی ادامه داد: مجموعه مهندسین تجهیزات پزشکی، شرکت های دانش بنیان و سرمایه گذاران به این نقطه رسیده اند که بایستی در این مسیر تولید و غیر وابسته بودن گام برداریم.

معاون درمان دانشگاه در پایان سخنان خود گفت: معاونت درمان دانشگاه که متولی حدود ۵۴ بیمارستان دولتی و غیردولتی در استان است این قول را به تمام دوستان تجهیزات پزشکی و شرکت های دانش بنیان می دهد تا با تمام تلاش خود عرصه و فضا را برای موفقیت و کاهش مشکلات آنها فراهم نماید.

مهندس عمرانی دبیر انجمن صنفی متخصصین تجهیزات پزشکی استان نیز به عنوان سخنران پایانی مراسم افتتاحیه در سخنان کوتاهی، آغاز فعالیت این انجمن را سال ۱۳۹۰ در تهران عنوان کرد و گفت: این انجمن تنها NGOصنفی فعال در حوزه تجهیزات پزشکی در کشور می باشد و در ۱۵ استان کشور نیز نمایندگی دارد.

وی در ادامه سخنان خود در ارتباط با آموزش تجهیزات پزشکی، سرفصل های آموزشی و اصلاح آنها به اختصار مطالبی را بیان نمود.

گفتنی است در ادامه مراسم، کارگاه روز اول تازه های تصویربرداری تشخیصی با محورهای کاردیولوژی مداخله ای، تازه های C-Arm، آخرین فن آوری ماموگرافی، اصول مقدماتی MRI، آیندهMRI ، مقدمات فیزیک اولتراسوند و تصویربرداری اتوماتیک پستان در اولتراسوند آغاز به کار کرد.

شایان ذکر است در روز دوم این کارگاه عناوین تصویربرداری مولکولی، سایکلترون، اصول مقدماتی اسپکت، اسپکت سی تی و سی تی اسکن، آینده سی تی اسکن، اصول پیشرفته اسپکت،اسپکت سی تی و رادیوایزوتوپ توسط سخنرانان تشریح خواهد شد.  

 لازم به ذکر است این کارگاه دارای امتیاز توانمندسازی برای اعضای هیات علمی و امتیاز آموزشی برای کارمندان می باشد.